اخبار اخبار

10:22
29 مرداد 1399

راوی کتاب «آسمان مال من بود» درگذشت

سرهنگ خلبان «صمدعلی بالازاده» راوی کتاب «آسمان مال من بود» از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس درگذشت.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرهنگ خلبان «صمد علی بالازاده» از تیزپروازان دلاور جمهوری اسلامی ایران و دارنده رکورد بیشترین پرواز در دوران دفاع مقدس، در تهران دار فانی را وداع گفت.

گفتنی است، کتاب «آسمان مال من بود» خاطرات سرهنگ خلبان صمدعلی بالازاده است که به شرح خاطرات خود با شهید عباس بابایی، کودتای نوژه و تشریح عملیات‌های مهم هوایی در جنگ تحمیلی پرداخته است. این کتاب به قلم ساسان ناطق گردآوری و تنظیم و توسط سوره مهر منتشر شده است.

صمدعلی بالازاده متولد بیست مهرماه ۱۳۳۲ روستای بامچی سفلی از توابع شهرستان نیر در استان اردبیل است. او هفتمین فرزند پسر حیدر معروف به حاج خیبر است. تحصیلات خود را در روستای شیرین بولاغی از توابع شهرستان نیر، مهاباد، سراب و اردبیل سپری کرده و در سال ۱۳۵۱ دیپلم گرفته است، او اواخر سال ۱۳۵۱ هنرجوی دورده همافری می‌شود ولی انصراف داده در بهار ۱۳۵۲ به دانشکده خلبانی می‌رود، پس از پایان دوره مقدماتی دانشکده خلبانی در اسفندماه ۱۳۵۳ دوم اردیبهشت ۱۳۵۴ به اتفاق دوازده نفر دیگر برای طی دوره تکمیلی خلبانی به آمریکا می‌رود. دورده او اواخر سال ۱۳۵۵ به اتمام می‌رسد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

«حدود بیست کیلومتر از پایگاه کرکوک فاصله گرفته بودیم که شریفی‌راد گفت: «شماره چهار مواظب خودت باش. دو میگ دشمن پشت سرت هستند!» از آینه‌های داخل هواپیما پهلوهایم را نگاه کردم ولی هواپیماهای عراقی را ندیدم. شریفی‌راد یک دفعه داد زد: «بچرخ به چپ!» بلافاصله چرخیدم. موشکی از کنارم رد شد. به مسیر برگشته و پرواز را ادامه دادم. چند لحظه بعد شریفی دوباره گفت: «به چپ بچرخ.» چرخیدم و موشک فضا را شکافت و رد شد.» 

کلید واژه ها:
انتشارات سوره مهر

متن خبر
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن