اخبار سخنرانی

15:24
14 تیر 1399

حمید حسام:

«راز نگین سرخ»، حدیث دلدادگی شهید همدانی به فرمانده

حمید حسام و روایت‌های ناب و شیرینش از دوران دفاع مقدس برای اهالی ادبیات کاملا شناخته شده است. کسی که قلمش هم مثل خودش ناب و زلال است و کارهایش بر دل و جان مینشیند. نگارش روایت شهید همدانی از فرمانده گمنام و پرآوازه خود، شهید سردار محمود شهبازی تا نگارش «آب هرگز نمیمیرد» و نوشتن «وقتی مهتاب گم شد» تا پرداختن به منحصربه فردترین اثر ادبیات مقاومت با عنوان «مهاجر سرزمین آفتاب»، از حسام نامی آشنا به جا گذاشته است.
انتشارات سوره مهر، نسخه صوتی کتاب «راز نگین سرخ» را با گویندگی کامبیز سرداری تولید و عرضه کردهاست تا دوستداران کتاب صوتی هم بتوانند از این کتاب ارزشمند استفاده کنند. این اثر زندگی‌نامه داستانی سردار شهید مهندس محمود شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) از زبان خانواده و همرزمانش به ویژه سردار شهید حاج حسین همدانی است و حوادث این روایت داستانی بازگو کننده گوشه‌ای از فراز و نشیب‌های دفاع مقدس از آغازین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر و شهادت سردار شهبازی است. به بهانه انتشار نسخه صوتی «راز نگین سرخ» با حمید حسام درباره آن گفت وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

داستان راز نگین سرخ چگونه ساخته و پرداخته شد؟

تولید و نوشتن این اثر سال​های 74 و 75 آغاز شد که ما ارتباط کاری مستمری با شهید همدانی داشتیم. با اینکه ایشان در چند لشکر مثل انصارالحسین همدان و قدس گیلان و 27 محمد رسول الله تهران موسس بودند اما به لحاظ شخصیتی به شدت تحت تاثیر آموزه​های شهید شهبازی قرار گرفته بودند. شهید شهبازی جوانی بود که در سال 59 از تهران به همدان آمده و فرمانده سپاه همدان می​شود.

شهید شهبازی عقبه اعتقادی بسیار عمیقی داشت و مثل یک استاد مسلم قرآن و نهج البلاغه حتی برای طلبه​ها تدریس می​کرد. ایشان به غیر از این​ها، ویژگی​های خاص فرماندهی هم داشت. هر جایی می‌رفت یک بنای مبارکی می​ساخت و اثر جاویدی از خود به جا می‌گذاشت. از جمله اینکه جزو دانشجویان پیرو خط امام بوده و اوایل انقلاب کارهای بسیار بزرگی در ایلام انجام داده و پس از آن در همدان منشا تحول می​شود و به همراه احمد متوسلیان و ابراهیم همت، لشکر 27 محمد رسول​الله را تاسیس می​کنند.

اینکه چنین فردی با این ویژگی​ها اسمش زیاد نباشد و به عنوان یکی از فرماندهان عالی جنگ ناشناس ​باشد، به سلوک شخصی و آموزه​های ایشان از نهج​البلاغه برمی​گردد؛ چون ایشان به شدت دنبال فرار از نام و عنوان و شهرت بود و این گمنامی رو نصب​العین خودش قرار داده بود. امروز که حدود  36 سال از شهادت ایشان در شامگاه فتح خرمشهر در جایگاه فرماندهی لشکر 27 در کنار حاج احمد متوسلیان می​گذرد، اسمش هنوز هم شناخته شده نیست. ما که از شاگردان ایشان بودیم، با اخلاق و مرام و سلوکش آشنا بودیم اما اینکه نام ایشان چرا نیست همیشه یک سوال و معمای بزرگ بود. یک روز شهید همدانی از من خواست که کتاب بنویسم و به قول شعرا من هم حسن طلب کردم.

از ایشان خواستم تا خاطره​ای بگوید تا من بر اساس آن داستانم را پیش ببرم. زمانی که این حرف را مطرح کردم می​دانستم که سراغ شهید شهبازی می​رود چون به نوعی گمشده​اش بود و شخصیتش در شهید شهبازی استحاله شده​بود و در سال​های بعد از جنگ همواره در مورد بزرگی و گمنامی ایشان صحبت می​کرد. من هم به این گمنامی واقف بودم و بسیار دوست داشتم در قالب کلمه و نوشته این غبار گمنامی را کنار بزنم.

شهید همدانی در مورد یک حلقه با نگین سرخ، که زمینه آشنایی و رفاقت ایشان با شهید شهبازی در سال اول جنگ را برای من تعریف کرد. حلقه مثل شروع یک قصه است؛ قصه​ای که از سال 59 شروع می‌شود و بعد به ارتباط بسیار عمیق این دو بزرگوار منتج می​شود و عملیات​های بسیار بزرگی را سامان می​دهند و باهم در کنار شهید همت و احمد متوسلیان ارکان 4 گانه لشکر 27 محمد رسول الله را در دی ماه سال 60 تشکیل می​دهند. بعد عملیات فتح​المبین و فتح خرمشهر و در نهایت شهادت شهبازی رقم می​خورد.

از نظر خودتان این کتاب چه ویژگی​های برجسته​ای دارد؟

می​توان گفت که کتاب «راز نگین سرخ» در وهله اول حدیث دلدادگی راوی(شهید حاج حسین همدانی) به فرماندهی است که همیشه گمشده‌اش بود و جالب است که من بعد از شهادت حاج حسین همدانی خاطراتی که از همسر و اطرافیانشان می​شنیدم، ایشان مکرر از شهید شهبازی یاد می​کردند. از طرفی این کتاب مروری تاریخی به نحوه شکل​گیری لشکر 27 محمد رسول الله از زبان بچه​های محمود شهبازی است. ویژگی سوم کتاب این است که اگر بخواهیم بدانیم که خرمشهر واقعا چگونه آزاد شد و این روایت منطبق بر اسناد و داده​های معتبر باشد، مطالعه این کتاب کمک بسیار بزرگی خواهد کرد و من در حدی که مخاطب را خسته نکند، اسناد و مدارک موجود را روایت کرده​ام. ویژگی چهارم و بسیار مهم این است که تمامی عناصر ذکر شده در قالب روایت داستانی نوشته شده​است. البته داستانی که قوه تخیل نویسنده در آن دخیل نبوده و هیچ داستان و شخصیتی توسط نویسنده خلق نشده​است.

روند نگارش کتاب چطور شروع شد و چگونه پیش رفت؟

زمانی که شهید همدانی داستان را تعریف کرد، من کار نوشتن کتاب را شروع کردم که از اولین نوشته​هایم بود. من اعتقاد دارم کتاب اول نویسنده مثل خبر تولد فرزند اول بسیار شیرین و هیجان​انگیز است. سال 76 این کتاب چاپ شد اما مثل خود شهید شهبازی در محاق غربت قرار گرفت که دلایل متعددی داشت اما شهادت حاج حسین همدانی این خاک غربت را کنار زد و باعث شد کتاب دوباره در بین اذهان مردم و فضای رسانه​ای مطرح شود. مردم استقبال خوبی کردند و به​ویژه از زمانی که کتاب به دست سوره مهر رسید، کار شتاب بهتری گرفت که یکی از کارهای ارزنده و تاثیرگذار تولید نسخه صوتی این کتاب بود.

سخن پایانی؟

من با نگارش این کتاب سعی کردم دین و رسالت خودم را به این فرمانده بزرگ و ناشناخته دفاع مقدس ادا کنم و آرزو دارم این کتاب پلی برای معرفی شخصیت ایشان باشد. روایت شخصیت و منش محمود شهبازی را زمانی که از زبان بزرگان می​شنویم، می​فهمیم چه شخصیت عظیم و بزرگی​ داشته است در حالی که اسم و عنوانی از ایشان نیست. محسن رضایی می​گوید: اگر شهبازی بود، قطعا در سال​هل پایانی جنگ، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران می​شد. آقای رحیم صفوی می​گوید: در میان فرماندهان جنگ، کسی که در جایگاه فرماندهی از یک سو و در جایگاه ایدئولوژیکی و تسلط بر قرآن و نهج‌البلاغه هم رده با شهید شهبازی باشد، بسیار کم است. شهید همدانی هم تعبیر بسیار جالبی داشت و معتقد بود اگر ایشان زنده می​ماند به خاطر توانایی مدیریتی، یکی از بزرگان کشور می​شد. جالب است بدانید زمانی که ایشان شهید می​شود و برای تشییع افرادی از سپاه می​روند، خانواده ایشان با تعجب می​پرسند که مگر فرزند ما چه مقامی داشته که شما آمده​اید. آن​ها حتی نمیدانستند که ایشان قائم​مقام حاج احمد متوسلیان و فرمانده سپاه همدان است. البته این گمنامی خودخواسته ایشان بیشتر جنبه اعتقادی داشت و از این گمنامی لذت می​برد. امیدوارم که با این کتاب و کارهای مشابه بتوانیم شخصیت ایشان را بهتر معرفی کنیم.

 

برای دریافت نسخه صوتی این کتاب اینجا کلیک کنید.

 

 

 


متن سخنرانی
ارسال به دوستان

ارسال به دوستان

نظرات نظرات
0 نظر ثبت شده
اولین نظر را شما ارسال کنید.
نظرات ارسال نظر
بستن
نام و نام خانوادگی  * حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
پست الکترونیکی پست الکترونیکی وارد شده صحیح نیست.
وب سایت URL وارد شده صحیح نیست.
متن نظر  * متن نظر خالی است.

بستن