کتاب معرفی کتاب

کتاب دا

نمای نزدیک:انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مثابه گنجینه‌ای تمام‌نشدنی و ظرفیتی گسترده برای فرهنگ و ادب کشور تلقی می‌شوند که همچنان‌که مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید کرده‌اند باید از آنها برای نشر و گسترش فرهنگ و ارزش‌های دینی و انقلاب اسلامی در جامعه و جهان، حداکثر استفاده را کرد. کتاب «دا» را می‌توان بهترین نمونه در این راستا به شمار آورد که در واقع امروزه به مثابه یک نقطه عطف در تاریخ نشر کشور شناخته شده و کارکرد دارد. این کتاب، خاطرات سیده‌زهرا حسینی از روزهای آغازین جنگ تحمیلی در دو شهر بصره و خرمشهر است و سال‌های محاصرهٔ خرمشهر توسط نیروهای عراقی محور مرکزی کتاب را تشکیل می‌دهد. حسینی در آن زمان دختر هفده ساله‌ای بوده و گوشه‌ای از تاریخ جنگ را بازگو می‌کند که غالباً به اشغال و فتح خرمشهر مربوط می‌شود. حسینی در این کتاب، خاطرات خود از روزهای آغاز مقاومت و روزهای پس از آن را با جزئی‌ترین موارد روایت می‌کند تا آنجا که این گونه جزیی‌نگری و بیان لحظه به لحظه وقایع باعث شده تا بسیاری آن را رمان بنامند؛ حال آنکه این کتاب سراسر مبتنی بر رویدادهای واقعی و خاطرات حقیقی سیده زهرا از آن روزهاست. راوی در آن روزها تنها 17 سال داشته و اهمیت این کتاب شاید در این باشد که وقایع جنگ ما برای اولین بار از زاویه دید یک دختر نوجوان روایت شده است؛ خاطراتی که راوی حدود 20 سال آن‌ها را درون سینه خود همچون یک راز حفظ کرد و حرفی از آن نزد. در این کتاب ناگفته‌هایی از جنگ بیان شده که تاکنون کسی از آن‌ها حرف نزده است.

تاریخ نشر: مهر 1396

تعداد صفحات: 900

نوبت چاپ: صد و پنجاه و هفتم

قیمت: 800,000 ریال

شمارگان: 2500

 

نمای میانی: سیده ‌زهرا حسینی یکی از زنان کرد ایرانی است که پدر و مادرش پیش از ولادت او در عراق زندگی می‌کردند. او در سال ١٣٤٢ در آنجا به دنیا آمد. در کودکی همراه خانواده‌اش به ایران بازگشت و در خرمشهر ساکن شدند. او فرزند دوم از شش فرزند خانواده‌ای بود که سخت پای‌بند مذهب بودند. سیده‌زهرا همراه برادر بزرگترش، علی در فعالیت‌های دوران انقلاب و پس از آن مجدّانه شرکت داشت.

نمای دور:حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (رهبر معظم انقلاب اسلامی): کتاب «دا» حقا و انصافا کتاب بسیار خوب و قابل طرح در سطح جهانی است.
سیده‌اعظم حسینی (مولف کتاب): «دا» هنوز موجودی نوپاست و باید زمان بگذرد تا بیشتر و بیشتر خوانده شود و به دل خانواده‌ها راه پیدا کند.
عماد افروغ (استاد دانشگاه و نماینده مجلس هفتم شورای اسلامی): کتاب «دا» با مستنداتی که ارائه کرده، آینه جامعه و مردم ما در دوره‌ای خاص است.
محمد حمزه‌زاده (مدیرعامل انتشارات سوره‌مهر): این کتاب به بیان حماسه ایثار و مقاومت می‌پردازد و از این نظر موجب فخر جامعه انتشاراتی ماست.
مریلا زارعی (بازیگر سینما و تئاتر): من با کتاب «دا»، رنج کشیده، زندگی کرده و به موازات لحظاتی که در کتاب بیان شده، خود واقعی‌ام را پیدا کردم.
گوهر خیراندیش (بازیگر سینما و تلویزیون): تاکنون کتابی در این حد واضح و روشن در مورد جنگ نخوانده بودم.

از کتاب: حرفی که می‌خواستم بگویم بر اساس شنیده‌هایم بود نه دیده‌هایم به همین خاطر کمی پیش خودم شرمنده بودم اما تنها چیزی که می‌توانست مردم را به حرکت در آورد و نور امیدی در دلشان ایجاد کند خبر موفقیت نیروهایمان بود. صفحه 245

افتخارات:ـ برگزیده نهمین جشنواره انتخاب کتاب سال شهید حبیب غنی‌پور
ـ برگزیده دومین دوره
جایزه جلال آل احمد
برگزیده بخش تاریخ و جغرافیای سی‌امین دوره جایزه کتاب سال 1388

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
2235


بستن