کتاب معرفی کتاب

گلستان در آتش

نمای نزدیک:«گلستان در آتش» سیزدهمین کتاب از مجموعه 17 جلدی قهرمانان انقلاب است که به دکتر محمدجواد باهنر، روحانی مبارز و انقلابی و نخست وزیر شهید کشورمان اختصاص دارد. نویسنده در این کتاب، برای آنکه نخستین چشمه از ظلم‌ستیزی و عدالتخواهی شهید باهنر را نمایان کند، روایت خود را از پنج سالگی او انتخاب کرده است؛ جایی که محمدجواد تازه می‌خواهد به مکتبخانه بانو برود و با صحنه‌ای از زورگویی و زورگیری یک مأمور شهربانی مواجه می‌شود. این برخورد آن مأمور، سال‌ها پیش چشم اوست و گفته‌های پدرش مدت‌ها در گوش او زنگ می‌خورد. داستان از فصلی به فصل بعد، رشد و پیشرفت علمی محمدجواد باهنر را نشان می‌دهد و در عین حال، او در مبارزه با رژیم ستمشاهی، استقامت و ثبات بیش‌تری پیدا می‌کند. نویسنده سعی دارد، چهره‌ مدبرانه و روش فکورانه دکتر باهنر در مسیر مقابله با حکومت پهلوی ملعون را آشکار سازد؛ چه اینکه تندروی و حرکت‌های مسلحانه در مشی و اندیشه این روحانی کرمانی نبوده و تنها آنچه استاد سالیان درازش ـ امام خمینی (ره) ـ به او مشق کرده، به کار می‌گرفته است. با این وصف، تمام آنچه حسن‌بیگی در «گلستان در آتش» به زبان داستان ارائه داده، مبارزه علیه یک رژیم غیرمردمی نیست. سلوک باهنر و منش بزرگوارانه او در اجتماع و خانواده نیز از نظر این نویسنده دور نمانده است.

تاریخ نشر: دی 1390

تعداد صفحات: 112

شابک: 4-794-506-964-978

نوبت چاپ: چهارم

قیمت: 100,000 ریال

شمارگان: 2500

نمای میانی:ابراهیم‌ حسن‌بیگی را می‌توان یکی از پیشقراولان ادبیات داستانی دفاع مقدس دانست. او متولد 1336 گرگان است و فعالیتش در جهاد سازندگی در دوران جنگ سبب اقامت چهار ساله‌اش در کردستان شد. چندی نیز کارشناس ادبیات حوزه هنری بود. داستان‌هایش فضایی اقلیمی دارند و از منظری دینی گزارش می‌شوند. حسن بیگی که جوایز گوناگونی از جمله جایزه 20 سال ادبیات داستانی را به دست آورده، هم‌اکنون ساکن مالزی و مسئول کانون پرورشی در این کشور است.
نمای دور:محمدجواد باهنر، زاده 1312 کرمان است. در 20 سالگی به قم عزیمت کرد تا تحصیلات طلبگی را ادامه دهد. در درس خارج و اصول 7 سال شاگرد امام خمینی (ره) بود. از سال 33 دروس دانشگاهی را هم ادامه داد. ابتدا لیسانس الهیات، سپس فوق لیسانس ادبیات و سپس دکترای الهیات گرفت.
او در اوج مبارزات سال‌های 42 و 43 به زندان افتاد. در آستانه انقلاب، در تأسیس مراکز کادرساز انقلاب مانند مدرسه رفاه مشارکت مستقیم داشت و پس از انقلاب، مسئولیت‌های فراوانی نظیر عضویت در شورای انقلاب، نمایندگی مجلس و بالاخره نخست وزیری بر عهده داشت.
باهنر، سرانجام پس از سال‌ها مبارزه، همراه با یار دیرینه‌اش شهید رجایی، در هشتم شهریور 1360 در انفجار ساختمان نخست وزیری به مقام شهادت دست یافت.
از کتاب:باهنر دستش را از روی زنگ برداشت. در که باز شد، پسرش، ناصر در چارچوب در ایستاد و به او نگاه کرد و با همان لبخند همیشگی که خاص بود، گفت: «سلام بابا، شمایید؟»
باهنر وارد شد. در را بست و گفت: «سلام، آقاناصر. تعجب کردی؟منتظر کس دیگری بودی؟»
ناصر گفت: «آخر، ساعت ده شب است. فکر نمی‌کردیم به این زودی‌ها بیایید!»
باهنر، نعلین‌هایش را توی جاکفشی گذاشت. ته‌مانده‌ی بوی املت، توی هال پیچیده بود. ناصر عبا و عمامه‌ی پدر را گرفت و....صفحه 93

از همین قلم:محمد (ص) (مدرسه) قدیس (نیستان)، سال‌های بنفش (نشر علم) مرد سوم (امیرکبیر) دورشو کورشو (مدرسه)، اسب سفید خالدار (انجمن قلم ایران) صوفی و چراغ جادو (کانون پرورش فکری) عموجان عباس (مدرسه)، برگی از زندگی (شاهد) عصر آن روز (محراب قلم) چته‌ها (برگ) و ....

راهنمای خرید نسخه دسکتاپ راهنمای خرید نسخه موبایل
1212


بستن